خصوصیات و ویژگیهای بازرس فنی جوش

ویژگیهای بازرس جوش

مسلما انجام هر کاری نیاز به یکسری پیش زمینه ها و توانایی های اولیه دارد. ما نیز در وجود خود علایق، خواسته ها و قدرتهایی داریم که از آنها برای هر چه بهتر گذراندن امورات زندگی و کاری خود بهره می گیریم. پتانسیلهای لازم برای انجام درست و بهینه کارها امری ضروری جهت نیل به اهداف کاری و رشد و پیشرفت در حوزه تخصصی ما خواهد بود. از اینرو با توجه به تجربه و سابقه ای بیش از دو دهه فعالیت در حوزه بازرسی فنی برآن شدیم تا خلاصه ای از ویژگیهای کاربردی و ضروری در امر بازرسی فنی را برای علاقمندان و همراهان خود به رشته تحریر درآوریم. بر هیچ کس پوشیده نیست که به جهت انجام وظایف بازرسی، رعایت جنبه های وجدانی-انسانی و حرفه ای هر یک از این ویژگیها را نمی توان سبک شمرد.

جنبه های فنی:

یکسری از خصوصیات و ویژگیهای یک بازرس خوب مرتبط با حوزه فنی و دانش او از کار است که از جمله مهمترین موارد آن می توان به نکات زیر اشاره کرد.

آشنایی با نقشه ها و مشخصات فنی

بازرس حوش بایستی با نقشه های مهندسی آشنا بوده و بتواند مشخصات فنی را تفسیر نماید. علاوه بر نقشه خوانی، بازرس جوش بایستی با علائم قراردادی جوش و آزمایشهای غیرمخرب آشنایی کامل داشته باشد.

آشنایی با زبان جوشکاری

بازرس فنی نمی تواند بدون آشنایی با زبان جوشکاری کار تخصصی خود را به انجام برساند. مسلما آشنایی با فرهنگ جوشکاری و اصطلاحات درست کاری برای هر فرآیند جوشکاری لازمه انجام صحیح بازرسی می باشد. با آگاهی از این ملزومات است که بازرس می تواند یافته های خود را به جوشکاران و کارکنان جوش کارگاه توضیح داده و به مهندسان و ناظران نهایی سازه اطلاعات و خواسته های خود را تفهیم نماید. از آنجا که در بعضی فرآیندهای جوشکاری از نامهای تجاری استفاده می شود و شاید این نامهای برای همگان خوانایی لازم را نداشته باشد لذا بازرس باید بتواند از اصطلاحات استاندارد برای آگاهی همگان استفاده نماید. از اینرو تنظیم گزارش کار به نحوی که همه افراد مربوطه بتوانند از آن بهره ببرند از اهمیت بالایی برخوردار است.

آشنایی با فرآیندهای جوشکاری

آگاهی کامل از فرآیندهای مختلف جوشکاری، شرح فرآیند، منبع حرارتی یا انرژی آن، چگونگی کنترل آن، جنبه های عملیاتی و ایمنی کار و بطور کلی مزایا و محدودیتهای هر نوع فرآیند جوشکاری از ملزومات دانش فنی بازرس جوش می باشد.

شناخت روشهای آزمایش

انطباق جوش از نظر کیفی با خواسته های استاندارد سازه از روشهای متعدد آزمایشی مشخص می شود. شناخت کامل انواع روشهای آزمایشی و محدودیتهای هر یک از آنها بسیار مهم می باشد. آگاهی کامل از کاربرد هر روش آزمایش و نتایج حاصله و چگونگی تجزیه و تحلیل داده های آن از تواناییهای یک بازرس فنی محسوب می شود.

توانایی گزارش نویسی و حفظ سوابق

مسلما داشتن دانش کافی از امورات بایگانی و حفظ سوابق کاری سازه از جمله خصوصیات بارز و مهم بازرس جوش خواهد بود. از اینرو آماده سازی گزارشات کوتاه و مختصر اما کافی و جامع از شرایط بازرسی که برای همه قابل فهم باشد نیز از تواناییهای یک بازرس خوب محسوب می شود. بازرس فنی باید این نکته را بخاطر داشته باشد که کلیه جزئیات کار را در گزارش گنجانده باشد. چرا که هر نکته کوچک و بدیهی امکان دارد در ابتدا جهت درج در گزارش ضروری به نظر نرسد اما پس از گذشت زمان مسلما یادآوری همه آن جزئیات امکان پذیر نیست و فقط درصورتی که در گزارش مکتوب شده باشند باعث خواهد شد که هیچ عیب یا مسئله ای از چشمها به دور نماند. گزارش بازرس بایستی نه تنها تمام نتایج بازرسی و آزمایشات را دربرداشته باشد، بلکه باید به موضوع دستورالعمل جوشکاری، ارزیابی دستورالعمل جوشکاری و کنترل مواد جوشکاری نیز اشاره کرده باشد. فراموش نکنید تهیه یک گزارش خوب به عنوان رزومه کاری عالی و افزایش اعتبار یک بازرس محسوب می شود.

تحصیل و آموزش

گذراندن دوره رسمی مهندسی علوم پایه و متالورژی برای بازرس بسیار با ارزش خواهد بود. مسلما دوره های تخصصی و فنی آزمایشات غیرمخرب و داشتن گواهینامه های اجرایی کاری از ملزومات یک بازرس می باشند.

تجارب

مشخصا هر کاری پس از کسب دانش فنی و تحصیل علم آن نیاز به حصول تجربه در انجام را دارد. کسب تجارب مختلف به نحوی باعث ارتقاء توانمندی اجرایی در کار و افزایش تخصص افراد خواهد شد. از اینرو کسب تجربه در حوزه بازرسی هم از نکات غیرقابل انکار به حساب خواهد آمد.

تجربه جوشکاری

داشتن تجارب در جوشکاری یا اپراتوری جوشکاری برای هر بازرس می تواند بسیار راهگشا و گرانبها باشد. با داشتن تجربه جوشکاری دید و دانش بازرس در جوشکاری وسیع شده و به اعتبار او می افزاید و توجیه علل مردود کردن کارهای ضعیف از جانب او را مستدل خواهد کرد.

تجربه بازرسی

نگرش فردی و دیدگاه بازرس خوب صرفا از طریق انجام بازرسی حاصل می شود. تجربه بازرسی قطعات بدون جوش نیز برای بازرس فوق العاده مهم و کاربردی می باشد چرا که باعث افزایش توان فکری و دید کاری بازرس خواهد شد. مسلما مدارک و گواهینامه های اعتباربخشی به بازرسین جوش نشان دهنده توان تجربی و فنی آنها را به تصویر خواهد کشید که بازرسان نباید از کسب آنها غافل بمانند.

جنبه های فردی

یکسری از خصوصیات و ویژگیهای یک بازرس خوب مرتبط با حوزه فردی و شخصیتی او از کار است که از جمله مهمترین موارد آن می توان به نکات زیر اشاره کرد.

داشتن وضعیت جسمانی خوب

از آنجا که جهت بازرسی در برخی سازه ها نیاز به داشتن انعطاف لازم و قدرت بدنی مطلوب بابت حرکتهای سریع و به موقع است و نیز در برخی شرایط نیاز به داشتن توان بالای بدنی جهت صعود یا تغییر موضع متفاوت از حالات طبیعی است، مسلم است که توان فیزیکی و آمادگی جسمانی به انجام بهتر و صحیح امور بازرسی در این مواقع به کمک بازرس خواهد آمد.

داشتن دید خوب

یکی از مهمترین ابزارهای فیزیکی مورد استفاده یک بازرس فنی دید کافی و دقیق و قابل قبول او می باشد. مسلما دیدن جوش از نزدیک، مقایسه نتایج آزمایشاتی مثل رادیوگرافی نیاز به داشتن دید قابل قبول و کامل از لحاظ پزشکی دارد تا هیچ عیب و نکته ای از نگاه تیزبین بازرس پوشیده نماند.

حفظ متانت حرفه ای

بازرس برای موفق شدن در کار خود نیاز به همکاری همه جانبه همه همکاران و دست اندرکاران پروژه را دارد. لذا مسلم است که حفظ متانت حرفه ای و بی طرفی و سازگاری در تصمیمات و اعلام نظرها برای پیشبرد صحیح امور کاری ایشان امری ضروری به حساب خواهد آمد. پس بازرس باید از دستورالعمل مشخصی پیروی کرده و باید بتواند به موقع تصمیم صحیح را گرفته و در تعامل سالم با همکاران پروژه را به اتمام برساند. بدیهی است که بازرس بایستی شخصی مطلع و آگاه، میانه رو، سازگار و با قدرت تصمیم گیری بالا باشد و به تمامی مشخصات قرارداد خود مسلط بوده و بر اساس نیازمندیها، وظایف، اختیارات و مسئولیتهای خویش با احترام به همکاری با سایر متخصصین پروژه برآید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *