مراحل بازرسی جوش از جوش گستر توس

مراحل بازرسی جوش

به انجام رساندن یک بازرسی کامل و دقیق نیاز به داشتن دستورالعملی جامع دارد. مسلما بازرسی جوش نیاز به توجه و حضور پررنگ بازرس در همه زمانهای قبل، هنگام و بعد از جوشکاری را می طلبد. برای حصول اطمینان کامل از نتیجه صحیح کار لازم است که در تمام مراحل کار بطور دقیق و اصولی فعالیت نمود. از اینرو خلاصه ای از مراحل بازرسی جوش و دستورالعملهای اولیه کار بازرسی را برای شما علاقمندان و همراهان در این مقاله جمع آوری و ارائه نمودیم. امید است تجربه سالیان طولانی فعالیت ما در حوزه بازرسی جوش در این مقال به یاری شما عزیزان بیاید.

بازرسی قبل جوشکاری :

به منظور آماده سازی مقدمات جوشکاری به نحوی که از بروز عیوب جوش جلوگیری به عمل آورد و یا آنها را به حد قابل قبولی تقلیل دهد بایستی به بازرسی قبل جوشکاری توجه و اهمیتی خاص مبذول داشت. همگی این مثل معروف را به خاطر داریم که می گوید : پیشگیری بهتر از درمان است. به مصداق همین عبارت معروف می توان به جد اعلام کرد که یک برنامه بازرسی چشمی مسئولانه می تواند از ۸۰ تا ۹۰ درصد عیوب عادی و معمولی در جوشکاری جلوگیری به عمل آورد. اقدامات اولیه در بازرسی قبل جوشکاری شامل موارد زیر می باشد :
۱- اطلاع از کیفیت جوش مورد نظر در کار
۲- اطلاع از شرایط بهره برداری از قطعات و مجموعه کار
۳- مطالعه دقیق مشخصات فنی و نقشه ها
۴- انتخاب استاندارد اجرایی
۵- انتخاب روش جوشکاری و ارزیابی آن
۶- انتخاب مصالح کار و بازرسی آنها
۷- انتخاب مواد مصرفی و بازرسی آنها
۸- داشتن طرح جوشکاری
۹- تنظیم نحوی جوشکاری
۱۰- بررسی تجهیزات جوشکاری
۱۱- آزمون جوشکاری و اپراتورها

بازرسی موقع جوشکاری :

بازرسی در موقع جوشکاری جهت اجرای صحیح عملیات جوشکاری ساخت و ساز و نصب و اطمینان از بکار بردن مصالح و مواد مصرفی درست و جلوگیری از انجام تخلفات و رعایت نکات و اصول مطرح شده در بازرسی قبل جوشکاری از ضروریات کار بازرس می باشد. سری عواملی که در هنگام جوشکاری باید مدنظر قرار گیرد شامل موارد زیر می باشد :
۱- بازرسی قطعات متصل شده و درزهای آماده جوشکاری
۲- بازرسی محلهای جوش و سطوح مجاور آنها به جهت حصول اطمینان از تمیزی و عاری بودن از موادی که اثرات مخرب برای جوشکاری خواهند داشت.
۳- بازرسی سطوح برشکاری شده یا شیار زده شده از نظر تضاریس، پوسته، ترک و غیره
۴- بازرسی ترتیب و توالی جوشکاری در استفاده از قیدها و گیره ها و سایر تمهیدات لازم به جهت جلوگیری از پیچیدگی ناشی از جوشکاری
۵- بازرسی مواد مصرفی جوشکاری به جهت دارا بودن شرایط مطلوب
۶- بررسی وضعیت جوشکاران و اپراتورهای جوشکاری از لحاظ مهارت انجام کار
۷- بازرسی پیش گرم کردن و حفظ درجه حرارت بین پاسی

بازرسی بعد از جوشکاری:

اگر یک بازرس مراحل قبلی کار را به درستی انجام داده باشد پس از اتمام جوشکاری به میزان بسیار زیادی از صحت جوش به عمل آمده اطمینان خواهد داشت. اما به هر حال بازرسی جوش زمانی به پایان می رسد که پس از اتمام جوشکاری بازرسی نهایی و تایید کار به انجام رسد. برخی از فعالیتهای بازرسی بعد از جوشکاری به شرح زیر می باشد:
۱- بازرسی چشمی جهت بررسی عیوب مرئی، ترکهای سطحی، بریدگی کناره، کندگی، سوختگی، تقعر یا تحدب زیاد نیمرخ جوش، نامساوی بودن ساقها، گرده اضافی، پرنشدگی کامل، نفوذ اضافی، چاله انتهای جوش، بیش از حد موجدار بودن و غیره
۲- بازرسی تغییر شکلهای ناشی از جوشکاری مثل انقباض موضعی، خیز، خم شدگی، تابیدگی، چرخش، کمانش، شکستگی محور، به هم خوردگی زاویه ها و غیره
۳- بازرسی ابعاد جوش و قطعه جوشکاری شده
۴- بازرسی تنش زدایی و سختی پس از تنش زدایی
۵- بازرسی های غیرمخرب
ارزیابی کیفیت جوش بایستی در هر سه مرحله یاد شده صورت پذیرد. مسلما قطعه جوش داده شده و جوش انجام شده باید با استانداردهای مطلوب کیفیت مطابقت داشته باشد. ازریابی کیفیت جوشکاری به عهده بازرس می باشد که برای به انجام رساندن آن بایستی استاندارد پذیرش یا معیار پذیرش جوش مشخص باشد و نوع آزمایش غیرمخرب و میزان آن تعیین شود. بازرس پس از انجام آزمایشات و تعیین نتایج آنها باید بتواند تجزیه و تحلیل کاملی از آنها را ارائه نموده و در نهایت گواهینامه پذیرش جوش صادر نماید. بازرس جوش در هیچ یک از مراحل یاد شده نباید نوشتن گزارش جامع و کامل را فراموش نماید چرا که جزیی جدا نشدنی از ویژگیهای یک بازرس خوب می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *