تعاریف خوردگی توسط جوش گستر توس

تعاریف خوردگی

از آنجا که بحث خوردگی در صنعت اثرات بسیاری داشته و هزینه های سنگینی را بر دوش صاحبین صنایع و دولتها تحمیل می کند لازم است که در ابتدا بتوانیم درک درستی از مفهوم آن را داشته باشیم. از اینرو برآن شدیم تا به بررسی دقیقتر تعاریف موجود خوردگی پرداخته تا بتوانیم راهنمایی موثر در راستای رفع این تخریب مهم برای شما عزیزان و همراهان را به ارمغان آوریم. با توجه به تخصص ها و دیدگاه های مختلف تعاریف مختلفی برای خوردگی ارائه شده است که به طور خلاصه بیان می گردد.


خوردگی به فساد مواد ( معمولا آهن ) و تغییر خواص آن گفته می شود که در نتیجه واکنش با محیط حاصل می گردد .


خوردگی اکسیداسیون است و به تعبیر دیگر 
خوردگی یک حمله شیمیایی به فلز است .


خوردگی پدیده ایست الکتریکی، بعبارت دیگر الکترولیز است و پدیده ای الکتروشیمیایی است.


خوردگی عبارت است از تخریب اجسامی که از طریقی ، غیر از عمل مکانیکی حاصل می شود .


و اما بهترین تعریفی که امروزه مورد قبول همگان است عبارت است از عملی شیمیایی یا الکتروشیمیایی که بین فلزات و محیط اطرافشان واقع گشته و موجب فساد و دگرگونی در خواص آنها می شود .


البته طبق استاندارد ISO – 8044 تعریف بعضی از نظریه های اولیه خوردگی عبارت است از برهم کنش فیزیکی و شیمیایی بین فلز و محیط اطراف که نتیجه آن تغییر در خواص فلز است و این اغلب منجر به لطمه به وظیفه فلز ، محیط زیست و یا سیستم های فنی که این ها در آن شرکت دارند می شود .که البته این بر همکنش معمولا دارای طبیعت الکتروشیمیایی است .
پس بطور کلی به تغییراتی را که در نتیجه واکنش های شیمیایی یا الکتروشیمیایی مواد با محیط اطراف آنها ایجاد شده و باعث تخریب تدریجی قطعات  می شود، خوردگی گفته می شود. و یا به عبارتی خوردگی واکنشی نامطلوب است که سبب جدا شدن اتم های سطح قطعات و تخریب آنها می شود .
خوردگی معمولا در هر محیطی صورت می گیرد و بستگی به آن دارد که با چه مصالحی سرو کار داریم . بیش از 57 نوع خوردگی وجود دارد (حتی اجسام غیر فلزی مانند چوب ، پلاستیک ، سرامیک ، لاستیک، شیشه ، بتن و غیره نیز خورنده می باشند) اما خوردگی و فساد غیر فلزات به شکل های دیگری ظاهر می شود که مورد بحث ما نخواهند بود.پدیده خوردگی بیشتر در فلزات و آلیاژهای آن ها ظاهر می شود، زیرا اغلب فلزات و آلیاژها تمایل زیادی به ایجاد ترکیباتی با اتم ها محیط اطراف خود دارند و فقط تعداد کمی از فلزات مانند طلا و پلاتین تحت شرایط معمولی پایدار هستند و تمایلی به ایجاد واکنش با محیط اطراف ندارند.
از خوردگی می توان مثال های متعددی بیان کرد از جمله: خوردگی تجهیزات و ماشین آلات در صنایع مختلف، به ویژه صنایع شیمیایی در مجاورت هوای مرطوب و یا در مجاورت با گازهایی مانند (So۲، NoX NH۳ ) و همچنین خوردگی توربین های گازی را نام برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *