آشنایی با خوردگی گالوانیک

با خوردگی گالوانیک آشنا شویم

یکی از چالش های بزرگ صنایع امروزی بحث خوردگی فلزات و نحوه مقابله با آن ها است. سالانه خوردگی تجهیزات فلزی صنایع، خسارات هنگفتی به صنعتگران وارد می اورد که باعث می شود، اشنایی با راه های مقابله با این عوامل زیان اور امر واجب و ضروری برای صنایع باشد. اشنایی با انواع مختلف خوردگی و فهمیدن سازوکار و چگونه اتفاق افتادن ان ها می تواند ما را در پیدا کردن راهکار های مقابله ای با ان ها راهنمایی و کمک کند. در گذشته با خوردگی و انواع آن به صورت کلی آشنا شدیم. شرکت جوش گستر توس در این مقاله شما را با خوردگی گالوانیک که یکی از انواع شایع خوردگی در محیط های صنعتی است بیشتر آشنا می کند.

مکانیزم خوردگی گالوانیک

خوردگی گالوانیک

این نوع از خوردگی یکی از رایج ترین انواع خوردگی است. جالب است بدانید که فقط صنایع نیستند که درگیر این نوع از خوردگی و مزاحمت هایی که ایجاد می کند هستند. به عنوان نمونه بیشتر خوردگی ایمپلنت های دندانی از نوع خوردگی گالوانیکی هستند که دردسر های فراوانی برای دندانپزشکان و همچنین صنایع بهداشتی ایجاد کرده است.

مکانیزم خوردگی گالوانیک

اساس کار این نوع خوردگی بر پایه اختلاف پتانسیل است. هنگامی که دو فلز با جنس های متفاوت و در نتیجه با پتانسیل های مختلف در کنار یکدیگر و در محیط محلول هادی (الکترولیت) قرار می گیرند به نحوی که اتصال الکتریکی در بین ان ها برقرار شود، اختلاف پتانسیل دو فلز سبب می گردد که جریان الکتریک در بین این دو تولید و محیطی مانند پیل الکتروشیمیایی ایجاد شود. در این حالت، فلزی با پتانسیل تعادلی کمتر در قالب اند ظاهر می گردد و واکنش اکسیداسیون فرایند در این محل متمرکز شده و فلز با پتانسیل بالاتر در قالب کاتد ظاهر می شود و واکنش احیا فرایند بر ان متمرکز می گردد.

در این حالت بالاخص اگر در محیط محلولی با ویژگی خورندگی بالایی قرار گیرند، اند که فلز فعالتری با پتانسیل تعادلی کمتر است با سرعت و شدت بیشتری نسبت به فلز تنها در همان محیط خورده می شود. باید توجه نمود که فلز با فعالیت کمتر و پتانسیل تعادلی بالاتر به میزان کمتری خورده خواهد شد که از همین ترفند در بعضی موارد برای محافظت های خوردگی می توان استفاده کرد.

وقوع خوردگی گالوانیک حتی بر روی سطح فلز نیز دور از انتظار نیست زیرا ممکن است مکان های مختلف سطحی پتانسیل های متفاوت تری داشته باشد. عوامل محیطی و متفاوتی بر روی این نوع از خوردگی می تواند موثر باشد که در اینده ما بیشتر ان ها را بررسی خواهیم کرد.