نکات ایمنی و احتیاطی در بازرسی فنی PT

اقدامات احتیاطی در بازرسی PT

بهترین راه انجام هر کاری با توجه کافی و کامل به تمام اصول و پایه های اجرایی آن کار محقق می شود. مسلما رعایت نکات و اقدامات احتیاطی لازم در انجام آن کار نیز جزئی از اصول جدانشدنی و مهم می باشند. شرکت مهندسی و بازرسی فنی جوش گستر توس با هدف ایجاد و ترویج امنیت کاری در این مقاله به توضیح اصول اولیه اقدامات احتیاطی در انجام بازرسی PT برآمده تا علاوه بر انجام صحیح این شیوه بازرسی بتواند ایمنی متخصصین امر را نیز تامین و هدایت نماید.
از آنجا که شیوه های انجام بازرسی فنی متفاوت می باشند هر یک از آنها نیاز به بذل توجه خاص از لحاظ اقدامات احتیاطی و ایمنی مخصوص به خود را دارند. فارق از اصول ایمنی کلی که هر متخصص برای انجام بازرسی فنی رعایت خواهد کرد، آگاهی داشتن از مضرات، خطرات و مشکلات مخصوص به هر روش بازرسی نیز باعث انجام یکسری اقدامات احتیاطی خاص هر روش را می طلبد.
از آنجا که روش PT با مواد شیمیایی سروکار دارد یکی از مهمترین اصول حفظ ایمنی توجه به ایمنی شیمایی است. همچنین استفاده از نور UV در این روش توجه خاصی را به نکات ایمنی آن معطوف می دارد.

ایمنی شیمیایی در بازرسی PT:

همانطور که گفتیم رعایت یکسری نکات ایمنی در استفاده از مواد شیمیایی بسیار حیاتی و کلیدی خواهد بود. بهتر است ابتدا توجه خاصی به نکات ایمنی مطرح شده در دفترچه کاربردی محصول مورد استفاده داشت. اما به طور کلی از آنجا که اکثر مواد شیمیایی استفاده شده در این روش اشتعال زا هستند بهتر است نگهداری و استفاده از آنها در تعداد کم و صرفا به اندازه نیاز باشد. از طرفی استفاده از این مواد حتما باید در شرایط تهویه متناسب محیط انجام گیرد. همچنین حتما باید آنها را از مواد احتراقی احتمالی محیط دور نگه داشت. مراقبت از چشمان در مقابل استفاده از مواد شیمیایی یکی از اصول کلیدی احتیاطی محسوب می شود. چرا که اکثر این مواد می توانند در صورت ورود به چشمان عارضه های خطرناک بینایی را منجر شوند. همچنین از آنجا که استفاده از این مواد توسط دست به انجام می رسد حتما باید از دستکش یا سایر لباسهای پوششی مناسب استفاده نمود تا احتمال تماس مواد شیمیایی با پوست بدن را به حداقل رساند. در غیر اینصورت بروز عارضه های آماس پوستی و درماتیت محتمل و انکارناپذیر خواهند بود.

ایمنی UV در بازرسی PT:

نور UV یا به عبارت دیگر نور سیاه محدود طول موج ۱۸۰ تا ۴۰۰ نانومتر را دارد. این محدوده طول موج این نور را جزء نورهای نامرئی و بین طیف الکترمغناطیسی نور مرئی و اشعه X طبقه بندی می کند. البته این اشعه توسط منبع اصلی آن یعنی خورشید تولید شده که مقادیر اندک و محدود آن برای برخی از مراحل تولیدی مواد مورد نیاز بدن توسط پوست ما جذب و مورد استفاده قرار می گیرد. اما آنچه مسلم است افزایش میزان وجود این نور باعث تخریب بافتهای پوست و چشم خواهد شد. آفتاب سوختگی، چین و چروک و سرطان پوست از جمله بیماریهایی است که توسط میزان بیش از حد این اشعه به وجود خواهد آمد. همچنین التهاب، آب مروارید و تخریب شبکیه چشم نیز از بیماریهای رایج برخورد بیش از اندازه این نور به چشم می باشد.
به دلیل نیاز به توان بیشتر در کارکردهای استفاده از این اشعه در آزمایشگاهها و صنعت، دستگاههای تولید نور UV امواجی قویتر از آنچه که توسط خورشید تولید شده و به زمین می رسد را تولید می کنند. به همین دلیل استفاده ناصحیح از این ابزارها می تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد نماید. یکی از مخاطرات اصلی استفاده از ابزارهای تولید اشعه UV در این است شخص تحت اثر آن تا مدتی اصلا احساس درد و ناراحتی را نخواهد داشت. این بدان معنی است که فرد بدون توجه به تاثیر مخرب اشعه احتمال دارد مدت زیادی تحت تاثیر این اشعه قرار گرفته و اثرات مخرب آن را به جان خریده باشد بی آنکه حتی احساس درد و تنشی در اندامهای خود نماید. به این ترتیب رعایت اقدامات احتیاطی در استفاده از ابزارهای تولید نور UV بسیار حائز اهمیت می باشد. البته لامپهای مورد استفاده در این روش دارای فیلترهای مخصوصی بوده که باعث حذف اشعه با طول موج مخرب برای چشم و پوست می شوند. به همین دلیل امواج در محدود ۳۲۰ نانومتر که برای چشم و پوست مخرب است توسط آن فیلترها حذف شده و امواجی با طول ۳۶۵ نانومتر که بیشتر برای استفاده در این روش کاربردی هستند از لامپها ساطع خواهد شد. از اینرو توجه به سلامت و صحت فیلترهای مصرفی بسیار مهم می باشد. همچنین کالیبراسیون درست و سرویس به موقع ابزارهای استفاده شده اطمینان خاطر بیشتر را برای شما متخصصین به همراه خواهد داشت. استفاده از پوشش مناسب برای چشمها و پوست دستان نیز که در تماس احتمالی بیشتر با این اشعه خواهند بود ضروری می باشد. دقت شود که عینک و دستکش مخصوص محافظت در برابر اشعه UV در زمان استفاده از این ابزارها را در اختیار داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *