تستهای غیر مخرب لیزر

آزمایشات غیرمخرب لیزر

کنیکها و تکنولوژیهای متفاوتی برای انجام آزمایشات غیرمخرب و ابزار و ادوات مورد نیاز در این تستها مورد استفاده قرار می گیرد اما یکی از جدیدترین تکنیکهای تستهای غیر مخرب استفاده از لیزر در دستگاههای آزمایشی می باشد. از اینرو سعی کردیم در این مقاله به توضیح مختصری در مورد خصوصیات کلی دستگاه لیزر در آزمایشات غیر مخرب بپردازیم.
تستهای غیرمخرب بر اساس تکنولوژی لیزر از اوایل دهه ۱۹۹۰ با دو تکنیک جداگانه به عنوان شناخته شده ترین تکنیکهای این تکنولوژی در صنعت NDT رواج یافتند. در طول دو دهه گذشته ادغام لیزر با تست اولتراسونیک باعث شد تا بصورت تجاری این تکنیک بیشتر مورد پذیرش و استفاده متخصصین قرار گیرد. به این ترتیب لیزر-اولتراسونیک از لیزر برای تولید و تشخیص امواج اولتراسونیک استفاده می نماید. با استفاده از این روش اندازه گیری ضخامت مواد، تشخیص عیوب و اناج آنالیزهای مواد امکان پذیر است.

تکنیکهای رایج:

پروفیلومتری لیزری یک تکنیک مورد تایید و در حال توسعه است که در صنعت برای تشخیص خوردگی خارجی سطح مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک تداخل هولوگرافی بر اساس استفاده از لیزر است که امکان جابجایی استاتیک و دینامیک سوژه مورد نظر را با توجه به نور سطوح ناهموار به دقت تداخل نوری حاصله اندازه گیری نماید (به عنوان مثال به صورت کسری از یک طول موج نور). تکنیک تداخل الگوی نقطه ای برش (Shearography) نیز یک روش اندازه گیری و تست مشابه تداخل هولوگرافی است که با استفاده از نور منسجم یا امواج صوتی منسجم در مورد کیفیت مواد مختلف در تستهای غیرمخرب، اندازه گیری فشار و تجزیه و تحلیل ارتعاش مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید لیزر:

لیزر مورد استفاده از نوع نسل پالس کوتاه (از یک دهم نانوثانیه به فمتوثانیه) و اوج قدرت بالا می باشد. لیزرهای معمول مورد استفاده در اولتراسونیک حالت جامد Q Nd:YAG و یا لیزر گازی (Co2 یا اکسمر : مولکولی تحریک شده از ترکیب دو مولکول کوچکتر که به سرعت به حالت اولیه خود برگشته و اشعه ای از خود ساطع می کند) می باشند. اصل فیزیکی در این واکنش انبساط حرارتی (همچنین به نام ترموالاستیک شناخته می شود) یا فرسایش است. در تکنیک ترموالاستیک بوسیله انبساط حرارتی ناگهانی یک سطح بسیار کوچک از ماده توسط پالس لیزر اولتراسوند ایجاد می شود. اگر قدرت لیزر در گرم کردن سطح به بالاتر از نقطه جوش ماده برسد، برخی از مواد (در حد نانومتر) تبخیر خواهند شد و اولتراسوند با اثر پس زدن مواد در حال پراکنده شدن از تبخیر ایجاد خواهد شد. در حالت فرسایش، اغلب پلاسما در بالاتر از سطح مواد تشکیل شده که پراکندگی آن باعث اثر ایجاد اولتراسوند می شود. در نتیجه الگوهای نشر و محتوای معین برای دو مکانیزم یاد شده متفاوت می باشد.
فرکانس اولتراسوند تولید شده به صورت بخشی از محتوای فرکانس پالس لیزر مشخص می شود که با لیزر پالس کوتاه فرکانسهای بالاتری تولید می شود. برای تولید فرکانسهای بالا (تا ۱۰۰sGHz) از لیزر در یک پمپ پروبی با سیستم تشخیص جداگانه استفاده می شود.
 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *